M3W by Monika Wojtyniak


  • Galeria
  • Zamówienia
  • Blog
  • O M3W
  • Kontakt
  • Społeczność
  • NO EXCUSES

NO EXCUSES





hodowla kotów rasy MAINE COON



Psiara pokochała koty i tak stały się moją pasją na 4 łapach... choć dla mnie rasa Maine Coon to w jednej połowie kot, a w drugiej połowie pies w kociej majestatycznej skórze ^_^

To połączenie urzekło moje serce, dla mnie ich towarzystwo jest jak domowa terapia, dlatego obecnie mam 4 koty reprezentujące rasę Maine Coon i nie wszystkie są z pobudek hodowlanych. Natomiast obcowanie z małymi mruczkami, stymulowanie ich, oddziaływanie na ich rozwój, socjalizacja, więź którą nawiązują to przecudowny okres, ich towarzystwo jest dla mnie lecznicze i dlatego po wielu naukach od Maine Coon'ów, postanowiłam zająć się ich hodowlą by móc podzielić się nimi z ludźmi, którzy potrzebują, którzy chcą, którym pomoże towarzystwo tych niesamowitych stworzeń, tak jak pomagają mi w tym ludzkim zamęcie.


Maine Coon kotopies, oddany przyjaciel i najlepszy kompan w życiu.

Jeżeli zastanawiasz się, jeżeli poszukujesz, jeżeli chcesz poznać je to zapraszam do kontaktu i odwiedzin naszej zwariowanej wielogatunkowej rodziny :)




ROZwój



dla siebie, dla Was, dla nich





żeby wyprzedzać problemy, żeby radzić sobie z nimi, żeby być lepszym właścicielem i hodowcą; rozwijamy się, by sprostać każdej sytuacji i każdemu pytaniu dla komfortu naszego, Waszego i naszych pociech.



CO WARTO WIDZIEĆ



wiedza w pigułce



Trochę o rasie



Jego Wielkość Maine Coon, jeden z największych kotów domowych na świecie, idealnie wpisuje się w popularne powiedzenie, że kochanego ciałka nigdy za wiele 😊 Maine Coon'y to naprawdę unikalne koty i da się w ich usposobieniu odnaleźć całą paletę fantastycznych cech. Te koty nie tylko uwielbiają zabawę czy pieszczoty, ale równie mocno cenią sobie błogie lenistwo w ulubionym miejscu. Słyną z niezachwianej cierpliwości i łagodności, dlatego są doskonałym wyborem do domów z małymi dziećmi i innymi zwierzętami. Są charakterystyczne nie tylko z racji swojego wyglądu, ale psiego charakteru - wyjątkowo przyjazne, oddane człowiekowi i towarzyskie. To przywiązanie do opiekunów nadaje im wyjątkowego uroku, ale wobec obcych bywają dość nieufne i ostrożne.



Minusy rasy



Żeby nie było tak cukierkowo to te silne przywiązanie do właściciela , może być czasem również wadą. Maine Coon źle znosi rozłąkę z opiekunem, uwielbiają być w centrum uwagi, w wyniku czego potrafią być również zaborcze i dominujące. Stąd zaleca się, aby od samego początku w nowym domu być konsekwentnym w wychowywaniu mruczka i jasno wyznaczać mu granice – bez strachu łatwo się je socjalizuje, są bardzo elastyczne i chętnie się uczą. Nie mogę nie wspomnieć o jeszcze jednej nieodzownej kwestii związanej z posiadaniem Maine Coon'a, a mianowicie o sierści. Sierść na ubraniach, w kawie, w łóżku… – jeżeli jesteś wstanie zaakceptować ten widok, to towarzystwo kota tej rasy z pewnością da Ci mnóstwo satysfakcji. By utrzymać względny porządek w domu, zaleca się regularne szczotkowanie pupila.



Kocur czy kotka



Koty rasy Maine Coon są fizycznie większe od kotek i zwykle mają także bardziej zdecydowany charakter. Uwielbiają spędzać czas z opiekunem i wymagają większej ilości ćwiczeń. Kotki są raczej ostrożniejsze i powściągliwe w kontakcie z ludźmi, choć wciąż bardziej wylewne niż kotki większości innych ras. Obie płcie swoim zachowaniem przypominają raczej towarzyskie psy niż przedstawicieli własnego gatunku. Są to ciekawskie zwierzęta, które towarzyszą domownikom i mocno przywiązują się do opiekuna. Kotki są względnie bardziej niezależne niż kocury, choć i tak potrzeba obecności opiekuna w życiu Maine Coona bez względu na płeć jest bardzo zauważalna. Kocury to duże melepety, natomiast kotki są bystrzejsze, wykazują większy iloraz inteligencji i sprytu.



Maine Coon w liczbach



Pełną dojrzałość fizyczną i psychiczną osiągają dopiero w wieku 3 lat. Dorosły kocur może osiągnąć masę ciała nawet do 11/12 kg, jednak częściej jest to przedział od około 5 do 9 kilogramów, wielkość 25-40 cm. Kotki są wyraźnie lżejsze mogą osiągnąć masę ciała nawet do 8/9 kg, jednak częściej jest to przedział od około 3,5 do 6 kilogramów, wielkość 20-36 cm. Wielkość Maine Coon'a imponuje są jednymi z największych kotów spośród wszystkich ras domowych. Długość ciała dorosłego osobnika wraz z ogonem 48 – 100 cm. Trzeba przyznać, że jest to wyjątkowo żywotna rasa przeciętna długość życia wynosi około 14 – 18 lat. Trzeba mieć to na uwadze planując zakup przedstawiciela tej rasy – będzie to decyzja mająca swoje konsekwencje przez wiele następnych lat.



Zdrowie



Maine Coon są kotami wyjątkowo odpornymi na choroby i nie mają zbyt wielu typowych dolegliwości zdrowotnych. Natomiast warto wiedzieć że Maine Coon wykazuje tendencję do tycia, więc unikaj przekarmienia i zapewnij odpowiednią dawkę ruchu. W ich przypadku jest to na tyle problematyczne, że mruczkom zdarza się cierpieć na dysplazję stawów biodrowych, a nadprogramowe kilogramy tylko zwiększają ryzyko wystąpienia tej poważnej choroby. W celu sprawdzenia stanu zdrowia wykonuj regularne badania kliniczne wraz z badaniami krwi. Pamiętaj, by oznaczać poziom mocznika oraz kreatyniny, gdyż Maine Coon może cierpieć na wielotorbielowatość nerek.



Karmienie



Karma dla Maine Coon'a powinna charakteryzować się po pierwsze wysoką zawartość białka, a niską węglowodanów. Po drugie powinna zawierać nienasycone kwasy tłuszczowe, a także substancje probiotyczne, witaminy oraz siarczan chondroityny lub glukozaminy, które wspierają kocie stawy! W żywieniu Maine Coon'a warto również pamiętać o zapewnieniu pupilowi wilgotnych pokarmów oraz stałego dostępu do świeżej wody. Długa i gęsta okrywa włosowa sprawia, że koty tej rasy mają często problem z tworzeniem się pilobezoarów, czyli kul włosowych w układzie pokarmowym. Mokre pokarmy nieco ograniczają ryzyko takiego zjawiska oraz ułatwiają wydalanie sierści. Natomiast w pozbywaniu się drugą stroną pomaga pyszna zielona trawa.



Pielęgnacja



Nie da się ukryć, że Maine Coon nie jest rasą „bezobsługową”. Z uwagi na dość długą i bardzo gęstą okrywę włosową, koty wymagają częstego szczotkowania – również poza okresami linienia. Trzeba to robić minimum 2-3 razy w tygodniu. Pielęgnacja Maine Coona jest też o tyle utrudniona, że te koty mają wodoodporną sierść, a więc kąpiele w wannie czy pod prysznicem w zasadzie nic nie dają. Trzeba się tutaj ratować najlepiej suchym szamponem dla kotów. O pielęgnację długiej sierści kota powinniśmy zadbać szczególnie w okresie linienia. Wtedy koty nie tylko pozostawiają wiele włosów w mieszkaniu, ale także występuje większe ryzyka tzw. „zakłaczenia” (kot samodzielnie oczyszczając futerko, połyka włosy, z którymi układ trawienny nie będzie w stanie sobie poradzić).



Najważniejsze cechy charakteru



 inteligencja 5/5

 zrównoważenie 5/5

 niezależność 2,5/5

 czułość 5/5

 głośność 2/5

 aktywność fizyczna 4/5

 skłonność do zabawy 4/5

 kontakty z innymi kotami 4/5

 kontakty z psami 5/5

 relacje z dziećmi 5/5.